Vores kunder har over tid opnået gode afkast bl.a. via en række investeringer, der normalt ikke er tilgængelige for danske investorer. Samtidig anvender vi en stringent risikostyring, der beskytter formuen i vanskelige tider og sætter kunderne i stand til at udnytte urolige finansmarkeder offensivt.
Vores kunder fokuserer først og fremmest på det afkast, som kan opgøres i kroner og ører og som betegnes absolut afkast. Vores kunder vil således typisk ikke være tilfredse med et negativt afkast, selvom benchmark måtte have gjort det ringere. Tilsvarende har vores kunder præference for, at formuen beskyttes i vanskelige tider, selvom prisen kan være, at formuen ikke forøges med fuld styrke i positive tider.
Disse præferencer afspejles i den løbende forvaltning af kundernes formuer og kommer bl.a. til udtryk ved, at vi altid træder varsomt og ofte senere ind i et positivt marked end vore konkurrenter. Dermed går vi til tider glip af et afkastpotentiale, men vore kunder undgår på den anden side ofte at tabe penge på markedsbevægelser, der viser sig ikke at holde.
Sidst men ikke mindst investerer vi kun i ting, som vi forventer, vil give et positivt afkast. Derfor undervægter vi ikke statsobligationer, hvis vi tror, at kursen skal falde – vi sælger dem!